Seznámíme se s mayskou kulturou trochu více do hloubky.
Jeden z našich nejlepších a nejkomplexnejších výletů.
Chichen Itza
Znamená „V ústech studny Itza“, a je v současné době druhým nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Mexiku. Kukulkánova pyramida v Chichen-Itza, který známá jako “ El Castillo „(hrad), je jedním z nových sedmi divů světa.
Kukulkánova pyramida
Nejznámější stavbou v Chichen Itzá je Kukulkánova pyramida. Kukulkán (Quetzalcoatl) je hlavní mayský bůh, je bohem slunce a nebes. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Je postavena tak, že při jarní rovnodennosti, když zapadá slunce, ozáří pyramidu a jak postupně zapadá, vypadá to, že se po boku pyramidy plazí had a postupně mizí. (Had byl znakem boha Kukulkána.)
Observatoř
Další ze známých staveb je tzv. observatoř. Je to stavba, jejíž střecha má tvar kopule, ale na vrcholu není uzavřená. Mayové odtud pozorovali hvězdy. Neměli žádné čočky ani nic podobného, veškeré pozorování probíhalo pouhým okem.
Chrám Válečníků
tvoří jedna menší pyramida a kolem se nachází množství sloupů. Sloupy údajně držely strop. Není moc jasné, jaký byl účel této budovy a co se v ní přesně odehrávalo.
Mayský kalendář
Mayové měli mnoho druhů kalendářů, ale nejznámější je sluneční kalendář. Měl 18 měsíců a každý z měsíců měl 20 dnů (360 dnů) a ještě na konci roku měl 5 dnů navíc. Pro každý měsíc měli svůj název a údajně měli názvy i pro každý den v měsíci. To, jak pro ně byl kalendář důležitý, lze krásně pozorovat na Kukulkánově pyramidě. Nahoru totiž vede z každé strany 91 schodů 91 krát 4 je 364 a jako 365. den se počítala stavba nahoře na pyramidě. Druhým nejznámějším kalendářem je měsíční kalendář, který má 13 měsíců po 20 dnech. Tyto dva kalendáře se potkají jednou za 52 let. 52 let byl pro Maye posvátný cyklus.